Korková podlaha hrejivá a mäkká

Korková plávajúca podlaha – vlastnosti a pokládka
 

Korková plávajúca podlahaMnohí poznáte „ľadový šok“ keď vstanete z postele a vaše bosé nohy sa dotknú studenej podlahy. Pritom jediné, čo potrebujete je mať pocit tepla pod nohami. Ak nechcete mať byt „vyšperkovaný“ množstvom koberčekov, vyskúšajte korkovú plávajúcu podlahu. Korok je pružný, no napriek tomu odolný, štýlový a napriek tomu prírodne pôsobiaci. V súvislosti s konštrukciou plávajúcej podlahy je tak trochu zaznávaný. Neprávom. Prírodný korok premení podlahu v miestnosti  na útulné útočisko ktoré navodí pocit tepla v oveľa vyššej  miere, ako laminátová podlaha.

Korková plávajúca podlaha je systém upravených panelov, ktoré zapadnú do seba a vytvoria kompaktnú podlahovú krytinu bez použitia lepidla či klincov. Tak, ako ostatné typy plávajúcich podláh sa korková môže položiť takmer na všetky podklady – betón, dlaždice, preglejku, dokonca aj na existujúce podlahy. Pokládka korkovej plávajúcej podlahy však zahŕňa určité špecifiká o ktorých je dobré vedieť už počas plánovania podlahových krytín do vášho obydlia.

Spoľahlivú firmu na dodávku a montáž korkovej podlahy môžete nájsť v zozname stavebných firiem na www.stavebnik.sk . Zároveň môžete využiť aj službu na zasielanie žiadosti dopytu na stavebné firmy.

 

KorokInštalácia pomocou uzamkýnania takzvaným systémom „click“ nie je pre nás neznáma. Je to jednoduchý proces, ktorý zabezpečí pevné a presné spojenie korkových podlahových dosiek. Aj keď je korková plávajúca podlahu určená pre väčšinu miestností obydlia, medzierky medzi jednotlivými švami sú náchylné absorbovať vodu (hoci len v minimálnom množstve). Korok je však materiál, ktorý na vodu reaguje v oveľa väčšej miere, ako iné materiály, využívané v konštrukciách plávajúcich podláh.

Vlhkosť švov tak môže viesť k jeho napučaniu a deformáciám jednotlivých lamiel. Preto sa neodporúča inštalovať korkovú plávajúcu podlahu v miestnostiach, kde sa počíta so zvýšenou vlhkosťou, ako sú kúpeľne a podobne. A rovnako, ako ostatné prírodné materiály sa korok rozpína a zmršťuje so zmenou počasia a teplôt. Každá lamela korkovej plávajúcej podlahy sa týmto vplyvom pohybuje len minimálne, no ak sa to sčíta na celú miestnosť, vyjde nám celkom veľké číslo. Tento kumulatívny jav si vyžaduje vytvorenie rozmerovo väčších dilatačných škár okolo obvodu miestnosti. Špeciálny doraz v uzamykacom systéme korkovej plávajúcej podlahy  umožňuje presné spojenie lamiel no vďaka tomu, že korok je mäkký materiál, musíme pri pokládke dbať na zvýšenú opatrnosť, aby sme jednotlivé lamely nezničili.

Lamely korkovej plávajúcej podlahy je potrebné rozbaliť 72 hodín pred začatím práce, najlepšie priamo v miestnosti, kde chceme inštaláciu vykonávať. Zároveň výrobcovia odporúčajú pretrieť korkovú plávajúcu podlahu po pokládke špeciálnym polyuretánovým náterom. Preto je dôležité hlavne načasovanie inštalácie. Aj keď ju samotnú zvládneme v priebehu dňa, musíme si nechať rezervu aj po práci (deň – dva), aby náter dokonale vyschol a my sme mohli dať do miestnosti nábytok. Pokládka korkovej plávajúcej podlahy sa len minimálne líši od pokládky ostatných druhov plávajúcich podláh. Začína sa inštalovať pozdĺž najdlhšieho neprerušeného múru. Je potrebné zmerať vzdialenosť medzi ním a protiľahlou stenou a odpočítať podľa pokynov výrobcu rozmer pre expanziu podlahy.

Z tohto rozmeru poľahky vypočítame počet korkových lamiel, potrebných na pokrytie šírky miestnosti. Pozdĺžne skracovanie lamiel korkovej plávajúcej podlahy je rovnaké, ako pri lamele z laminátu. Vzhľadom k tomu, že každá korková doska je farebne jedinečná (aj keď nepatrne), mali by sme ich premiešať a neklásť vedľa seba lamely z jedného balenia. Dosky zoskupujeme podľa zafarbenia a triedime ešte pred samotnou inštaláciou.

Korok sa získava z kôry duba korkového (stredomorského) bez toho, aby sa poškodila drevitá časť stromu. Cena korku je mierne zvýšená hlavne preto, že k prvému „zberu“ kôry môže dôjsť až v 25 roku „života“ stromu a na nasledujúci sa musí čakať ďalších 8 – 9 rokov. Vďaka vysokej objemovej hustote stlačeného korku, vyrobeného špeciálnou technológiu, spĺňajú korkové plávajúce podlahy parametre viacgeneračného užívania s vysokou odolnosťou voči oteru a dlhodobou životnosťou. Korková plávajúca podlaha má vynikajúce akustické a tepelnoizolačné vlastnosti.

Tento prírodný produkt vytvára zdravé prostredie pre bývanie, je vhodný aj pre alergikov a astmatikov. Vďaka svojej pružnosti je korková plávajúca podlaha mimoriadne vhodná pri problémoch s chrbticou.
A kam sa korková podlaha vôbec nehodi? Do veľmi vlhkého prostredia, do ktorého, neuberajúc korku jeho výborné kvality, patrí však skôr keramická či kamenná dlažba.

Korkové plávajúce podlahy patria k 100% ekologickým prírodným produktom s jedinečnými vzhľadovými aj fyzikálnymi vlastnosťami. Uspokoja aj najnáročnejšieho zákazníka a dodajú každému príbytku punc jedinečnosti a luxusu.

Odporúčame vám aj ďalší z archívu článkov Podlahy v kuchyni

Foto: gogreenflooring.com, kork-ickert.de
(i.n.)