Vyberte si plávajúcu podlahu do kúpeľne

Plávajúca podlaha v kúpeľni je dnes už bežnou praxou
 

Plávajúca podlaha v kúpeľniRekonštrukcia a prestavba kúpeľne je náročná tak po technologickej, ako aj finančnej stránke. Ak však nechcete robiť veľké úpravy a vašou túžbou je ozvláštniť kúpeľňový interiér niečím novým a zaujímavým, skúste okrem výmeny uterákov za novú sadu, vymeniť za novú aj podlahu. Plávajúca podlaha v kúpeľni je totiž vďaka nástupu inovatívnych materiálov a dizajnov hitom súčasnosti.

Podlahové konštrukcie v štýle realisticky vyzerajúceho dreva, kameňa či iných materiálov sú dnes vo forme plávajúcej podlahy cenovo dostupné pre široké vrstvy užívateľov. Kúpeľne patria k miestnostiam, v ktorých musíme pri kladení akejkoľvek podlahovej krytiny brať do úvahy faktory a požiadavky pre jej bezproblémové  fungovanie, ako celku.

Ide hlavne o zvýšenú odolnosť voči vlhkosti a vode a tiež tepelným zmenám, ktoré prebiehajú pred, počas aj po kúpaní či sprchovaní. Vďaka neustálemu vývoju patrí plávajúca podlaha do kúpeľne k moderným trendom, s ktorými treba rátať aj v budúcnosti. Dokonca moderné technológie výroby a montáže drevených, vrstvených či laminátových podláh umožňujú ich použitie aj v prípade ich kombinácie s  podlahovým kúrením.

Nech je váš výber akýkoľvek, pri inštalácií plávajúcej podlahy do kúpeľne platia niektoré odlišné pravidlá, bez ktorých by mohlo dôjsť k poškodeniu či znehodnoteniu krytiny. Pod plávajúcu podlahu je potrebné umiestniť parotesnú zábranu, zabezpečujúcu ochranu proti vlhkosti a podlahové dielce je nutné lepiť celoplošne. Soklové lišty je potrebné po celom obvode zatmeliť sanitárnym silikónom, ktorý zabráni vniknutiu vody pod plávajúcou podlahou. Ostatné pracovné úkony pri pokládke krytiny vo vlhkých priestorov sa v podstate nelíšia od klasickej pokládky plávajúcim spôsobom, kedy sa zámkovým systémom spájajú jednotlivé podlahové panely na podložke podkladu.

Premýšľate nad montážou plávajúcej podlahy do vašej kúpeľne? Na jej kúpu a realizáciu si môžete vybrať niektorú z renomovaných firiem v zozname Drevené podlahy  z katalógu Stavebných firiem a spoločností na špecializovanom portáli Stavebnik.sk, ktorý je zameraný na informácie o slovenskom stavebníctve.
Na stránke môžete využiť aj systém zasielania žiadostí o cenové ponuky vami vybraným firmám.

Dominantné postavenie laminátu, ako klasického výrobného materiálu u plávajúcich podláh,  dostalo vážneho a výrazného  konkurenta vo forme vinylu. Vinyl je vlastne heterogénne PVC, teda krytina, zložená z viacerých vrstiev. Na polyvinylchroridovom nosiči je nanesený dekor, čiže vzor dreva, kameňa, dlažby a podobne, ktorý je zaliaty vrstvou vinylu. Povrch je vďaka extra ochrannej PU vrstve extrémne odolný a je teda vhodný na použitie tak v kuchyni, ako v kúpeľni. Oproti laminátovým majú vinylové plávajúce podlahy povrch príjemnejší na dotyk a pôsobia teplejšie. Sú dostatočne odolné voči namáhaniu, vznikajúcemu striekajúcou vodou.

Pre plávajúcu podlahu v kúpeľni však môžeme použiť aj laminátovú klasiku. Je len a len na nás, aký vzor si vyberieme. Takzvaný Wood – look sa aj v súčasnosti teší veľkej popularite a najčastejšou voľbou pre kúpeľne je dubový, alebo borovicový vzor. Tieto klasické dreviny, zvýraznené tmavšou kresbou sú skvelou voľbou aj preto, že doslova zapadnú do akejkoľvek kúpeľne a zvlášť borovicový vzor v svetlom prevedení dokáže rozjasniť priestor, v ktorom aj menšia kúpeľňa opticky zväčší svoj objem.

Plávajúca podlaha do kúpeľne so vzhľadom prírodného kameňa dodáva priestoru čosi mystické, prírodné a zároveň upokojujúce. Elegancia kameňa v jemných neutrálnych farbách podčiarkuje majiteľovo estetické cítenie a zmysel pre modernosť. Novinkami na trhu sú však aj plávajúce podlahy do kúpeľne s menej ortodoxnými vzormi a farbami, ktoré v mnohých prípadoch môžu zmeniť jej celý vzhľad. Tak vinylové, ako aj laminátové podlahy môžete nájsť vo vyhotoveniach, ktoré človeku zdvihnú náladu od chvíle, ako na ne vstúpi. Ide napríklad o vzhľad karamelového dubu, kandizovaných čerešní, alebo medenej hliny. Ak chcete zažiť exotickú chuť vo vašej kúpeľni, môžete si vybrať podlahu s kamenným vzorom, ktorý silne pripomína ulice v starej kastílskej dedine, alebo staviť na biele dreviny, evokujúce prímorské pláže.
S takouto škálou dizajnových možností môžete v kúpeľni vytvoriť netradičnú plávajúcu podlahu, ktorá sa vám predtým zdala, ako úplne bežná.

Tiež by vás mohol zaujímať článok O správnom výbere podlahy

Foto: luvne.com
(i.n)